Rimi Eesti Linnajooksud sarjas toimub kaheksa osavõistlust – alustatakse 1. mail Viljandis | Sportland Magazine

Jaga „Rimi Eesti Linnajooksud sarjas toimub kaheksa osavõistlust – alustatakse 1. mail Viljandis“

Rimi Eesti Linnajooksud sarjas toimub kaheksa osavõistlust – alustatakse 1. mail Viljandis

Sellel aastal tuleb kevad teisiti. Piirangud on kadunud ning spordihuvilised saavad taas täiel rinnal trennide kõrval ka võistlemas käia. Jooksusõpradele pakub suurepärast väljakutset linnajooksude sari, mis algab 1. mail Viljandis ja lõppeb 1. oktoobril Tartus.

Linnajooksude sari alustas 2012. aastal, et pakkuda jooksuhuvilistele lisamotivatsiooni kogu hooajaks ning elavdada Eestis sporditurismi. Sellest aastast uue peasponsori RIMI nime kandva Eesti suurima jooksusarja eesmärk on panna liikuma kuni 50 000 inimest.

Millised jooksud sarja kuuluvad?

Eesti kõige vanem jooksuvõistlus, tänavu juba 93. korda toimuv Suurjooks ümber Viljandi järve on olnud paljude jooksjate jaoks nii kevadine kokkusaamise koht, kui ka mõnus vaheldus pikale treeningrutiinile. Tänu rohketele tõusudele ei ole rada kergete killast, kohati võivad metsaalused lõigud olla sopased ja märjad, kuid pealtvaatajate ergutuste saatel on jooks alati väga nauditav. Jooksu pikkus on umbes 12 km, sõltuvalt raja valikust. Viljandi linna korraldatav suurjooks ümber Viljandi järve on Eesti vanim traditsiooniline rahvaspordivõistlus, mida esimest korda peeti 1928. aastal ning alates 1931. aastast pole ühelgi aastal võistlus pidamata jäänud.

Kuressaare Linnajooks toimub laupäeval, 7. mail. Jooksu stardi- ja finišiala ning võistluskeskus asuvad Kuressaare staadionil, jooksurajad kulgevad valdavalt asfalt- ja kõvakattega pinnasteel. Kuressaare Linnajooksuga jätkatakse väljakujunenud traditsioone, tähistatakse Kuressaare linna sünnipäeva ja propageeritakse tervislikku liikumist. Distantsi pikkus on 10 km.

Kuressaare Linnajooks
Kuressaare Linnajooks. Foto: Allan Mehik

Klassikaline Rakvere Ööjooks on tagasi! Täpselt sellisena, nagu mäletame aastatest 2011-2013. Juuni alguses, valgete ööde tingimuses ja rohkete kaasaelajatega väge täis linnatänavatel. 4. juunil toimuva Rakvere Ööjooksul on menüü juba laiem ehk valida saab 5 km,10 km ja poolmaratoni (21 km) vahel. Start ja finiš on kaunis suveõhtus Rakvere staadionil ning meeletu tulevärk saadab jooksjaid kogu raja ulatuses.

11. juunil oodatakse jooksusõpru Narva, kus mitmel korral linna parimaks spordisündmuseks valitud Energiajooksu programmi kuuluvad 21,1 km pikkune poolmaraton ning 5 km. distants jooksjatele ja käijatele. Eesti ühe kauneima rajaga jooksusündmus meelitab kohale arvukalt osalejaid nii kodumaalt kui kaugemalt. Ida-Virumaa populaarseima spordisündmuse osavõturekord sündis 2017. aastal, kui Energiajooks tõi Narva 4329 liikumisharrastajat. Narva Energiajooks on Eesti Energia, Narva Linnavalitsuse, Kultuuriministeeriumi ja MTÜ Spordiürituste Korraldamise Klubi algatusel loodud sündmus, mille eesmärk on innustada inimesi tervisespordiga tegelema ning tõsta Ida-Virumaa tähtsust Eesti kultuuri- ja spordimaastikul.

Olümpiamedalisti Jüri Jaansoni 2001. aastal algatatud Pärnu Kahe Silla jooks toob septembri esimesel nädalavahetusel, 3. ja 4. septembril suvepealinna liikuma tuhanded spordisõbrad. Suur spordipidu pakub tegevust kogu perele. Laupäeval toimub meeleolukas perepäev, mille raames on kavas lastejooksud, ratastoolisõit ja õhtuhämaruses Pärnu Õhtujooks (3 km). Pühapäeval antakse start 10 km jooksule ja käimisretkele. Rahvusvahelise  passiga tunnustatud 10 km distants kulgeb mööda Pärnu jõe kaldaid, olles ühtlasi ka Eesti veeäärseim liikumisrada.

Kahe Silla Jooks
Kahe Silla jooks. Foto: Viktor Tund

10.-11. Septembrini on kõik jooksusõbrad pealinnas, sest Tallinna Maratonil jagub jõukohaseid distantse kõigile – nii päris tippudele kui ka igal tasemel harrastajatele. Eesti suurima rahvaspordisündmuse programm algab laupäeval 21,1 kilomeetri pikkuse poolmaratoni ning 10 km RIMI Sügisjooksuga ja lõpeb pühapäeval klassikalise maratonijooksuga (42,2 km).

Tallinna Maraton
Tallinna Maraton

Septembri lõpp viib aga Eestimaa südamseesse, kus pikkade traditsioonidega Viking Window Paide-Türi rahvajooks toimub 25. septembril ning on jätkuvalt 13,5 km pikk. Maakonna suurim spordisündmus, annab võimaluse läbida kaks linna ühe jooksuga.

Tartu Linnamaraton leiab aset oktoobrikuu esimesel päeval ja on Eestis ainulaadne. Kogu 42 km pikkune maratonidistants joostakse ühel ringil, mis tähendab, et iga rajakilomeeter on omanäoline ja pakub uusi elamusi, läbides Tartu ikoonilisi paiku. Soovijad saavad valida ka poolmaratoni või 10 km raja. Noorimatele jooksusõpradele toimuvad Tartu südalinnas lastejooksud. Lisaks kuulub festivaliprogrammi laheda atmosfääriga meelelahutuslik Friday Night Run, mis toimub 30. septembri õhtul.

Tartu Linnamaraton
Tartu Linnamaraton. Foto: Adam Illingworth

Medali võitmine on kõigile jõukohane

Linnajooksude sarja 2022. aasta medali saamiseks on kaks võimalust, sest sarjas koostatakse koondtulemused kahes arvestuses.

1. 100+ raja arvestus – vabalt valitud osavõistlustel tuleb kokku koguda 100 või enam kilomeetrit.

2. Osaluskordade põhine arvestus – osaleda tuleb kõigil osavõistlustel.

Sarja arvestusse lähevad nii tava- kui virtuaaljooksud (sh kombodistantsid). Tava- ja virtuaaljooksude kombineerimine on lubatud (v.a paremusjärjestuse selgitamisel).

“Tihti küsitakse, kas 100+ raja läbimine eeldab ka maratoni läbimist, mis paljudele pole veel jõukohane. Maratoni ei pea ilmtingimata läbima, 100 km tuleb täis ka lühemaid distantse kombineerides,” innustab jooksusarja peakorraldaja Mati Lilliallik kõiki jooksma tulema.

Paremusjärjestus selgitatakse 100+ rajal, kus peetakse kiireimate meeste ja naiste osas punktiarvestust. Punkte jagatakse osavõistluste paremusjärjestuse põhjal. Pikemad distantsid on punktiarvestuses suurema kaaluga kui lühemad. Enim punkte kogunud võistleja on sarja võitja. Jooksvat punktitabelit ja 100+ raja arvestust peetakse linnajooksude kodulehel www.linnajooksud.ee.

Autasustamine

Kõik 100+ läbijad ja kõigil kaheksal osavõistlusel tulemuse kirja saanud võistlejad saavad auhinnaks kauni Linnajooksude medali ja koostööpartneri auhinna. Auhinnad on välja pannud Sportland (-40% soodustuse e-poe ostult) ja MyFitness (1x tasuta klubikülastus ja Netfiti 30-päevane tasuta kasutamisõigus). Lisaks läheb kõigi osalejate vahel loosi kaks 500€ krediiti Sportlandilt.

Sarja medalid ja auhinnad saab  kätte 100+ raja täitumise osavõistlusel või sellele järgnevatel osavõistlustel.
100+ distantside kuute parimat meest ja kuute parimat naist autasustatakse rahaliste auhindadega.
Sarja nimisponsor RIMI premeerib kõiki linnajooksudel osalejaid 10% soodustusega RIMI ostukorvilt. Sooduskupongi leiab osaleja oma stardimaterjalide ümbrikust.

Kalender

Sarjale ühisregistreerimine on tänaseks läbi. “Kuid sarjaga saab liituda kogu hooaja vältel ehk registreerides igale soovitud etapile eraldi vastava jooksu kodulehel. Sarja tulemusi arvestatakse finišiprotokollide põhjal,”  täpsustab peakorraldaja Mati Lilliallik.

Kaheksast eriilmelisest jooksust koosneva sarja neli jooksu leiavad aset enne jaanipäeva ning neli septembris-oktoobris. Virtuaalselt saab osaleda viiel jooksul.

1. mai  Suurjooks ümber Viljandi järve
7. mai Kuressaare Linnajooks
4. juuni Rimi Eesti Ööjooks – Rakvere (virtuaalselt 1.5 – 4.6)
11. juuni Narva Energiajooks (virtuaalselt 1. – 21.6)
3.-4. september Jüri Jaansoni Kahe Silla Jooks (virtuaalselt 20.8 – 11.9)
10.-11. september Tallinna Maraton (virtuaalselt 1. – 30.9)
25. september Viking Window Paide-Türi Rahvajooks
1. oktoober Tartu Linnamaraton (virtuaalselt 23.9 – 9.10)

Tekst: Kärt Radik
Avafoto: Rakvere Ööjooks. Foto: Günther Küttis

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Viimsi JK kogukonna juht Erle Meresmaa: unistused kasvavad ajas

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus