SPORTLAND x IRONMAN Tallinn 2022 Akadeemia aitab unistusi täita | Sportland Magazine

Jaga „SPORTLAND x IRONMAN Tallinn 2022 Akadeemia aitab unistusi täita“

SPORTLAND x IRONMAN Tallinn 2022 Akadeemia aitab unistusi täita

Sportland viib oma töötajad põnevale teekonnale, mis paneb proovile nii vaimu kui keha ja annab uusi teadmisi. Eesmärk on jõuda IRONMAN Tallinn 2022 finišis ootavale punasele vaibale laia naeratusega.

Idee kolleegidega suureks katsumuseks ühiselt valmistuda sündis Sportland Eesti tegevjuhi Nelli Nilsoni peas, kes tegi tänavu augustis peetud IRONMAN Tallinn võistlusel kaasa tiimi koosseisus. Esimesena rääkis ta sellest triatlonikogemusega Sportland Outlet poe juhatajale Jaana Jõgisuule ning uuris, kas too soovib projekti vedamise enda õlule võtta.

Akadeemia idee algataja Sportland Eesti tegevjuht Nelli Nilson
Akadeemia idee algataja Sportland Eesti tegevjuht Nelli Nilson

Silmapilkne nõusolek

Vaid napilt neli kuud Sportlandis töötanud Jaana haaras mõttest kinni suurima rõõmuga. „Olin kohe nõus, panin kõik head mõtted paberile ning üleskutse Akadeemiaga ühinemiseks sai kolleegidele avalikuks juba enne suve lõppu,“ räägib ta SPORTLAND x IRONMAN Tallinn 2022 Akadeemia sünnist.

Esimese hooga jäi sõelale 18 kolleegi, kellega on tänaseks liitunud veel kolm. „Väljakutsega ühinejate seas on väga erineva sportliku taustaga inimesi, kellest vaid mõni üksik on varasemalt triatloniga kokku puutunud. Täispika distantsi läbimise on esialgu eesmärgiks võtnud neli osalejat, kuid võimalik, et treeningute edenedes on liitujaid veelgi. Distantsi saab tegelikult ju kuni viimase hetkeni vahetada,“ ütleb Jaana.

Uhke avapauk

SPORTLAND x IRONMAN Tallinn 2022 Akadeemia avaüritus toimus 6. oktoobril, kus oma triatloniteekonna läbielamisi jagas raudne eeskuju Raivo E. Tamm. Targalt alustamisest kõneles suurte kogemustega triatleet Kirill Kotšegarov. „Kui Raivo lugu mõjus inimestele väga sütitavalt, siis Kirilli trennijutt tõmbas neil motivatsiooni tagasi reaalsusesse,“ muigab Jaana lustakalt. „Tegelikult olid mõlemad väga ägedad ning Raivo ikkagi uskumatult kihvt näide, mida üks täiesti tavaline ebasportlik inimene suure tahtejõuga korda võib saata. Müts maha!“

„Kirill rääkis peamiselt sellest, mida ja kuidas talvisel perioodil ettevalmistuseks ära teha. Näiteks soovitas ta nädalas treeningusse panustada alustuseks kuus kuni kaheksa tundi ning suurendada seda siis vastavalt võimalustele. Basseinis tuleks tema jutu järgi käia 2-3 korda nädalas, et toimuks areng. Õues treenides on nutikas kombineerida jooksmist ja matkamist. Kes soovib talvel ratast sõita, võib seda teha näiteks spetsiaalse puki abil. Kui lumi maha tuleb, siis on parimaks mitmekülgseimaks treeninguks suusatamine,“ vahendab Jaana soovitusi.

Esimese sammuna kaardistati tervisenäitajad

Enne treeningutega alustamist tegid kõik grupi liikmed Spordimeditsiini SA spetsialistide valvsa pilgu all koormustestid. „Seda oli vaja inimeste tervisliku seisundi kaardistamiseks,“ täpsustab Jaana. „Edasi liigume nii koos kui eraldi ehk kuni aasta lõpuni tegelevad osad grupi liikmed kord nädalas treeneri suunamisel ujumise algõppega ning ülejäänud saavad juhendamist vastavalt vajadusele. Basseini võiksid kõik endale sobival ajal ja kohas jõuda vähemalt kahel korral nädalas. Nädalavahetustel teeme ühiseid jooks-matk süsteemiga treeninguid, mõtleme välja trajektoori, hoiame tempot, jälgime pulssi ja vaatame, et oleks mõnus,“ kirjeldab Akadeemia eestvedaja.

„Uueks aastaks on vaja jõuda selleni, et saaksime alustada tõsisemate ühistreeningutega. Tasemed on küll väga erinevad, kuid vähemalt ei peaks me enam tegelema hirmudega ja veega tutvumisega,“ lisab ta.

06102021_17.18__Rasmus Kooskora_0268

Plaanid on paigas

Kohtumised akadeemilises õhkkonnas toimuvad kord kuus. „Novembris kohtume Signe Ventseliga, kes räägib, kuidas hoida motivatsiooni kõrgel ja sihti silme ees. Tegeleme kuni poolteist tundi vaimse poolega ning pärast seda anname lihastele vatti Margus Pirksaare näpunäidete järgi. Detsembris võtame ette toitumise teema ja ühistreeninguna ilmselt spinningu,“ tutvustab Jaana lähikuude plaane.

Jaanuarist võetakse ette treeningkavad, mis lähtuvad valitud distantsist ning eesmärgist, milleks võib olla oma varasema aja parandamine või lihtsalt võistluse endale mugavas tempos ja hea enesetundega läbimine. Kevadel tuleb kolmepäevane laager, kus on nii juhendatud pingutamist, lõõgastumist kui lihtsalt tiimitunde nautimist.

Esimene n-ö katsevõistlus toimub Valga triatlonil. „Kuna paljudel puudub arusaam, mida võistlusmoment endast täpselt kujutab, siis see on ideaalne koht harjutamiseks. Saadki teada, kas oled vahetusalas tegutsemise läbi mõelnud ning kuidas on kõik eelnev sind katsumuseks ette valmistanud,“ selgitab Jaana.

Teab, millega end sidus

Akadeemia saadik ja vedaja Jaana on oma elus teinud ühe täispika triatloni. „Minu esimene IRONMAN Tallinn oli eelmisel aastal, tänavu läbisin pooliku distantsi ning järgmiseks aastaks on eesmärgiks võetud kõige suurem väljakutse ehk pika trassi läbimine. Tegemist on raske katsumusega, mis testib vaimu. Minu jaoks on see hea viis iseendaga sina peale saamiseks. Plaanin olla piisavalt hea ettevalmistusega, et saaksin pingutust ja melu nautida ning raja normaalse enesetundega läbida,“ avaldab ta oma eesmärgid.

Üheskoos unistuste poole

Sportland Eesti tööõnne juht Evely Heinpalu plaanib osaleda IRONMAN Tallinn 70.3 distantsil. „Akadeemiaga liitumiseks sain inspiratsiooni Luisa Rõivase teekonnast hea eeskuju saadikuna. Tundus uskumatu, et kolme lapse emana ja erilise sportliku taustata on võimalik läbida IRONMAN 70.3. Mind jäi kummitama mõte, et kui Luisa suutis finišisse jõuda, siis miks mina ei võiks selleks võimeline olla,“ räägib Evely. Kui siis paar nädalat hiljem tuli info SPORTLAND x IRONMAN Tallinn 2022 Akadeemia kohta, saatis ta avalduse teele. „Kuigi mul oli kahtlusi oma võimete osas – ei oska ujuda, jooksmine ei ole nauding, siis soov ennast proovile panna kaalus kõik kahtlused üle,“ ütleb ta.

Evely on varemgi mõelnud triatloni läbimisest, aga esialgu plaanis ta osalemist mõnel lühemal distantsil. „Peale suvist Tipust-Topini jooksu mõtlesin, mis võiks olla järgmine väljakutse, sest mulle väga meeldib, kui saan treenida kindla sihi ja eesmärgiga. Sel hetkel tundus lühikese Sportland Kõrvemaa Triatloni eesmärgiks võtmine hea väljakutse. Nüüd sai aga väiksest eesmärgist kahe kuuga suur unistus,“ avaldab ta.

Akadeemiaga liitus ka Sportland International Group’i finantsanalüütik Andres Taats. „Mul oli juba mõnda aega plaanis minna tegema poolikut IRONMAN-i, aga sellist projekti on üsna keeruline täiesti nullist üksinda teha. Seega on alati puudu olnud viimane tõuge treeningrühma näol, mis aitaks unistuse ellu viia. Tänu akadeemiale saan nüüd selle erilise, kuid samas raske katsumuse suunas vaeva näha koos eriliste inimestega. Mõnes mõttes sama hullude inimestega nagu mina, kes soovivad panna ennast proovile ning lõpetada IRONAMAN-i punasel vaibal,“ lausub Andres. „Nii toetav ja motiveeriv treeningrühm kui ka oma ala parimad treenerid annavad väga palju juurde, et saaksin oma eesmärgi täita,“ leiab ta.

Andres võttis sihiks täispika distantsi. Kuna tegemist on esimese sellise väljakutsega, ei hakka ta ajalisi eesmärke seadma, aga on võtnud nõuks kõike nautida. „IRONAMAN-i tahan proovida seepärast, et seda peetakse üheks kõige väljakutsuvamaks spordialaks, kus pannakse väga tugevalt proovile nii füüsiline kui ka mentaalne pool. Mulle meeldib katsetada enda piire ning avastada, kui paljuks on minu keha suuteline. Kindlasti tahan tunda nii rõõmu kui ka valu, mida kogu protsess tekitab ning annab,“ ütleb ta.

Tekst: Marta Vasarik

Fotod: Rasmus Kooskora

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Arabella Aho-Tops ja Liisa-Maria Connor - naised, kes inspireerivad

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus