Elamusmajad, talisuplus ja suusarajad Kõrvemaal | Sportland Magazine

Jaga „Kõrvemaal on luksuslikud elamusmajad, ainulaadne talisupluskeskus ja maailmatasemel suusarajad“

Kõrvemaal on luksuslikud elamusmajad, ainulaadne talisupluskeskus ja maailmatasemel suusarajad

Imeline talv Eestimaal veel kestab. Isegi kui Tallinnas on kohati maa must ja teed jäised, siis tasub vaid natukene eemale sõita. Ideaalsed tingimused suusatamiseks ja talve nautimiseks leiab kõigest 50 km kaugusel talispordimekas Kõrvemaal.

Talv saabus Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusesse juba novembris, kui avati Kuuse elamusmajad, mis inspireeritud legendaarsest spordireporterist Lembitu Kuusest. „Elamusmajade uste avamisega hakkas talv pihta ning lumi sadas maha. Tundub, et see oli hea enne, sest talv on siiani kestnud ja majad on praktiliselt kogu aeg välja müüdud,” ütleb keskuse juhataja Margus Mäll.

tuubipilt

Tema sõnul meeldib külalistele väga hubastes tingimustes keset metsa rahus ja vaikuses mõnusalt aega veeta. Suusad saab alla panna ukse ees, seega on Kuuse elamusmajad tõeline ski in-ski out suusatamise võimalus Eesti moodi. „Tänu nendele majadele on meil välja kasvanud ka täiesti uus toode. Väiksemad ettevõtted käivad siin töönädala sees päevasel ajal inspireerivaid koosolekuid ja ajurünnakuid pidamas. Ööbima ei peagi jääma. Hommikul kohale saabudes nauditakse hommikusööki, pärast mida on meeled valmis ajurünnakuks. Lõuna ajal tegeletakse erinevate aktiviteetidega ning õhtu lõpeb looduse rüpes kosutava saunaga. Kõik lahkuvad heatujuliselt, sest loodus ise mõjub niivõrd rahulikult ja inspireerivalt.“

Paradiis keset rahu ja vaikust

Kuuse elamusmajad sobivad ideaalselt väikestele seltskondadele. Nädalavahetustel on selleks talveks mõlemad majad (Kuuse1 ja Kuuse2) juba pea sajaprotsendiliselt broneeritud, kuid nädala sees leidub veel vabu päevi, kas siis nõupidamiste korraldamiseks või ka ööbimisega variantideks. „Päevased nõupidamised aitavad kindlasti kaasa majade võimalikult kõrge täituvuse hoidmisele,“ lausub Margus.

elamusmajad

Kõige mugavamalt saab elamusmaju broneerida kuusemajad.ee lehelt. „Majade avamisest alates on hea sõna meie kohta üle Eesti liikvele läinud ning 95% broneeringutest tehaksegi läbi kodulehe. Broneerimiseks ei pea meile helistama või kirjutama. Kontaktivaba check-in sobib vist eestlaste iseloomuga hästi. Kuigi meilt saaks tellida ka hommikusööki ette, eelistavad pered ise metsast ümbritsetuna rahus ja vaikuses ärgata endale sobival ajal ja kõike ise valmistada. Ettevõtetega on teisiti, päevaste nõupidamiste ajal tellitakse kõik söögid ja tegevused ette.“

elamusmajad

Mõlemas majas on kaks magamistuba, saun ja köök ning ööbima mahub sinna maksimaalselt kuus inimest. Majad on otsast lõpuni disainitud teadlikult ja läbimõeldult, pidades silmas funktsiooni ja välimuse harmooniat. Sauna üks seintest on üleni klaasist, kust avanevad imelised loodusvaated ning väikestviisi võib tegeleda ka loomade vaatlusega. Külalised on videolindile jäädvustanud nii nirke kui metskitsi.

elamusmajad

Ainulaadne talisupluse keskus

Luksuslikele Kuuse elamusmajadele lisaks on Kõrvemaal jätkuvalt avatud Iglupark, kus praegusel aastaajal saab harrastada eestlaste seas väga populaarset talisuplust. „Oleme Eestis unikaalsed selle poolest, et kogu talve on meie keskuse kohalikus tiigikeses avatud ligi kahekümne ruutmeetrine supluskoht. Kes esimest korda talvel vette lähevad, neid ootavad ees väga mõnusad tingimused – soojendusega trepp, jäävaba veeala ning looduskaunis vaade Iglupargi saunadest,” toob Margus välja.

talisuplus

Keskuses on jätkuvalt avatud kohvik ning veidi lihtsama sisustusega majutuskompleks, mis mahutab eri suurusega tubades kuni 40 külalist. Kompleksi kõrval asub ka eraldi saunamaja.

Aktiivne koolivaheaeg Kõrvemaal

Hetkel ootavad Kõrvemaal ees suurepärased lumeolud ning kui mitte varem, siis veebruari lõpus koolivaheajal tasub kogu perega aktiivne puhkepäev ette võtta. „Juba novembris-detsembris saime ära toota kunstlume kelgu- ja tuubimäe ning 1,6 km suusaraja tarbeks. Kes koolivaheajal välismaale mägedesse ei sõida, on oodatud meie juurde talvemõnusid nautima. Toimuvad suusakooli tunnid, saab tuubitada, kelgutada ja mootorsaaniga sõita. Ilmaprognoos on samuti paljulubav,“ sõnab Margus.

suusatunnid

Kõrvalpõikena tasub mainimist, et jaanuari lõpus toimunud Sportland Kõrvemaa Suusamaratonil püstitati viimase üheteistkümne aasta osalejate rekord, kui lõpetajaid kogunes kõikide distantside peale lausa üle 700. „Tore oli näha, et väga paljud lapsed panid suusad alla ja tõepoolest nautisid lume peal liikumist. Minu enda lapsed olid samuti rajal. Väiksem tegi 400 m tiiru ja suurem oli 1,6 km rajal. Loodetavasti jääb lastele meelde, et Eestis saab suusatada ja see on tore talvine ajaviide.“

Kõrvemaal on talvel alati valge lumevaip

Kaido Bammer, kes on Kõrvemaal suusatreeneri ja retkejuhina töötanud üle kümne aasta, kinnitab kuuldusi, et ilmaolud Eestis võivad erineda ka mõnekümne kilomeetri raadiuses. „Meid mõjutab siiski väga palju Tallinnas toimuv. Kui pealinnas pole veel lumi maha sadanud või kui lumi vahepeal ära sulab, siis väheneb ka suusahuvliste arv, kohal on vaid tõelised fanaatikud. Tegelikult on väikese Eesti lumeolud erinevates piirkondades väga erinevad. Tasub ikka uurida ja helistada, mitte vaid koduaknast välja vaadata.“

lumevaip

Suusakooli tunnid, mida ka Kaido juhendab, toimuvad pühapäeviti. Eraldi grupitreeningud on eelkooliealistele ja kooliealistele ning sinna on soovitatav eelnevalt registreerida. Noorukitel ja täiskasvanutel on võimalik võtta personaaltunde. Marguse sõnul on kõikidel veebruarikuu päevadel keskuses toimumas ka koolide suusapäevad. „Meil on koole, kes tulevad siia klasside kaupa suusapäevi veetma, olles eelnevalt oma kooli ümbruses esimesed suusasammud selgeks saanud. Paljud koolid on meilt varustust ka kaasa rentinud, et iseseisvalt harjutada. Meie suusarendipark on vaieldamatult Eesti suurim ja parim.“

Suusasammud kogenud treenerite käe all

Kuldne tõde on, et suusaarmastus päritakse vanematelt, kes võsukesed esimest korda suuskadele panevad. Nii on ka Kõrvemaal näha palju peresid, kes koos lund ning suurepäraseid radu naudivad. Radade korrashoid, kunstlume tootmine, suusavarustuse rent ning kogenud ja oskajad treenerid, on aastate vältel olnud Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse üks prioriteetidest.

„Minu juures käiakse kas eratreeningutel perede kaupa või üksinda, nädalavahetustel toimuvatel grupitreeninguid juhendan samuti. Grupitreeningute dünaamika sõltub tasemest. Kui näiteks lapsed on seinast seina oskustega, siis seda rohkem viin läbi erinevaid mänge, mis õpetavad suuskadel liikumist ja tasakaalu hoidmist. Lapsest ei pea saama sportlane või suusataja, kuid koordinatsioon on läbi elu vajalik oskus. Mõnikord tullakse meile suusatamist õppima ka ettevõtete kaupa, vahel võetakse töötajate lapsedki kaasa. Õpetan nii algajaid kui ka edasijõudnuid. Lisaks nädalavahetustel toimuvatele suusakooli tundidele, toimub talvel nädala sees umbes 4-5 treeningut,“ ütleb Kaido.

Akadeemiline suusatund kestab 45 minutit, suuskade valmispaneku ja sissejuhatusega peab arvestama umbes tunniga. Suusakooli, eratundide ning varustuse rendi info leiab Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse kodulehelt.

Kõrvemaa Suusamaraton 2024
Kõrvemaa Suusamaraton 2024

Kaido sõnul jõuab treeningutele rohkem naisi kui mehi, sest naised julgevad rohkem nõu küsida ega häbene kui midagi ei oska. „Mehed arvavad ikka, et kui juba suusatan, siis oskan ka. Kui näiteks tullakse koos firmaga, siis on ka mehed pärast tänulikud, et omandasid midagi uut isegi pärast tunniajast õpet. Ja see on päeva lõpuks positiivne,“ lausub Kaido.

Tema sõnul on palju neid, kes tegelevad mäesuusatamisega, mis on koolivaheajal väga popp puhkamise viis. Kui aga need inimesed jõuavad Kõrvemaale ja panevad üle aastate murdmaasuusad alla või teevad seda üldse esimest korda, on nad väga õnnelikud, kui saavad esimesest künkast üle, õpivad ära uisusammu. „Vaheldus on alati hea ning tore on näha rõõmu inimeste silmis kordaläinud päevast talvises metsas. Tihtilugu tullakse ka tagasi kas nn järeltunde võtma või iseseisvalt suusatama.“

Kõrvemaa rajad sobivad kõigile

Kõrvemaa suusarajad sobivad nii uisustiili kui klassikalise stiili harrastajatele. Valida on erineva rajapikkusega ringe alates 400 m mudilastele kuni 24 km välja. „Siinsete radade pluss on ideaalne rajahooldus ning lai radade võrgustik. Metsas jagub ruumi kõigile, kui pole just maratonipäev. Tavalisel päeval ei hüüa keegi sinu selja taga: rada-rada! Minu meelest ei ole ka rajad ülearu rasked. Üheksanda kilomeetri lõpus on veidi raskem koht, aga muidu on selline mõnus üles-alla kulgemine, mis inimestele meeldib,” soovitab Kaido kõigil suusad alla panna.

Tekst: Kärt Radik
Fotod: Reiko Kolatsk / Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Rakveres saab tutvust teha Fitness Challenge´i ja kalisteenikaga

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus