Tartu Linnamaratoni programmis on valikut igale jooksusõbrale | Sportland Magazine

Jaga „Tartu Linnamaratoni programmis on valikut igale jooksusõbrale“

Tartu Linnamaratoni programmis on valikut igale jooksusõbrale

Paljudel jooksuhuvilistel on oktoobri alguses tavaks koguneda Tartusse, et sealsel Linnamaratoni nädalavahetusel jooksuhooajale ilus punkt panna.

Tartu Linnamaratoni põhiprogramm toimub laupäeval, 2. oktoobril. Jooksma saab minna 42 km, 21 km või 10 km distantsile. Päeva alustavad maratonijooksjad, kellele antakse start 9.30. Pärast seda on kord kõige pisemate käes, kes saavad liikumislusti kätte lastejooksudel. Kell 11 algab poolmaraton, ühtlasi jagatakse Tartus just sellel distantsil välja Eesti meistrivõistluste medalid. 10 km osalejad lähevad rajale kell 14 ning seda on oodatud läbima ka käijad, kas siis käimiskeppidega või ilma.

Kõik stardid antakse Vabaduse puiesteel ja finišeeritakse Raekoja platsil. Rajad kulgevad linna südames ja läbivad Taaralinna kõige ägedamaid paiku. Jooksurõõmu saab muuhulgas nautida Toomemäel, Emajõe kaldal, Karlovas ja Supilinnas. Üsna unikaalne on see, et kogu maraton toimub ühel ringil, seega on iga läbitud kilomeeter ainulaadne.

Kui pole varem poolmaratoni või maratoni jooksnud, aga plaan on paigas, millist aega jooksma minna, siis on mõistlik sappa võtta tempomeistrile. Nemad aitavad õiget kiirust hoida ja neid tunneb ära erikujundusega särgi ja õhupalli järgi. Lisaks jagavad nad kogenud jooksjatena soovitusi, millal juua-süüa ja mis rajal täpsemalt ees ootab.

Linnamaraton19_kiurkaasik-66
Foto: Kiur Kaasik

Hilisõhtust Tartut avastamas

Veel enne aga, kui jõuab kätte maratoniprogrammi põhipäev antakse sportlikule nädalavahetusele avapauk reedeõhtuse Friday Night Runiga. See on mõnus soojendus järgmise päeva pikemaks distantsiks või lihtsalt tore võimalus koos pere ja sõpradega lahedalt aega veeta. Jooksustart on kell 21 ning osalema võivad tulla kõik, sest 4 km pikkune distants ei käi kellelegi üle jõu. Iga osaleja saab valida, kas läbib selle vahemaa ajavõtuga või ajavõtuta.

Friday Night Run pakub jooksurõõmu kõrval ka ägedat meelelahutust, sest õhtu algab kell 20 NOËPi DJ setiga. Lisaks NOËPi palade paremikule tulevad seekord esitamisele Andres Kõpperi enda lemmiklood. Muide, NOËP on sellel üritusel juba vana tuttav, sest just Andres andis stardi esimesele reedeõhtusele Friday Night Runile 2017. aastal.

Friday Night Run
Foto: Adam Illingworth

Sportland on esindatud

Mõistagi ei puudu üheltki Tartu jooksupeolt Sportland Team, eesotsas oma Tartu esindusega. „Olen Linnamaratonil osalenud kuus-seitse korda ja selle aja jooksul proovinud kõiki distantse alates 10 km kuni maratonini. Selle võistluse teeb eriliseks põnev ja vaheldusrikas rada. Samuti on tore kodulinnas joosta, sest palju tuttavaid on kaasa elamas ja logistiliselt on väga lihtne toimetada,“ räägib Sportland Tartu Kaubamaja ja Sportland Eeden Outleti juhataja Taivo Pallotedder. Sel aastal soovib ta osaleda lühematel distantsidel ning nautida rada ja seltskonda.

Taivo ongi platsis juba reedel, sest seni pole tal ükski Friday Night Run vahele jäänud. „Tavaliselt jooksen seal koos lastega ja püüan neid spordipisikuga nakatada. Kuna jooks toimub pimedas lampide, ja kohati küünlavalguses, on see olnud lastele põnev elamus. Lapsevanemana tunnen nende emotsioonidest rõõmu,“ lisab ta.

Ketlin Edela erakogu
Ketlin Edela. Foto: erakogu

Sportland Lõunakeskuse vanemteenindaja Ketlin Edela läheb Linnamaratoni rajale seitsmendat korda. Kolmel esimesel aastal läbis ta 10 km ja kolmel järgneval 21,1 km. Tänavu on taas plaanis poolmaraton. „Üheks osalemise põhjuseks on see, et Tartu Linnamaraton on n-ö kodulinna jooks. Teisalt on viimastel aastatel rahvaspordiüritusi vähe ning kui jooks koju kätte tuuakse on patt mitte osaleda,“ naerab ta. Ketlini sõnul tekib Tartu Maratoni üritustest isegi positiivne sõltuvus: kui ühel aastal juba käid, siis enam vahele ei jäta. „Olen ka osalenud mõned korrad Friday Night Runil, mis on tore soojendus põhijooksule. Vahva on pimedas Tartu kesklinnas koos sõpradega joosta ja sellele eelnevat kontserti nautida.“

Merili Saage Foto erakogu
Merili Saage. Foto: erakogu

Sportland Lõunakeskuse klienditeenindaja Merili Saage esimene start Tartu Linnamaratonil oli 2014 ja distantsiks 10 km. Sama raja võtab ta ette tänavu, aga tulevikus tahab proovida ka poolmaratoni. „Eriliseks teevad jooksu siinsed rajad, mis kulgevad linna sees. See annab väga hea fiilingu. Tartlasena tunnetan ka kodulinna eelist,“ sõnab ta. Merili on alati osalenud Friday Night Runil ja läheb reedeõhtusele 4 km jooksule ka seekord. „Mulle meeldib õhtune melu, kuna eelistangi õhtuti joosta. Seal on alati ka toredad esinejad,“ on ta rahul.

Sportlandi üritusturunduse tiimi liige Oliver Kiho kontol on seni kaks Tartu Linnamaratoni läbimist – 21 km aastast 2019 ja 42 km aastast 2020. „Kuna treenin iseseisvalt ilma kindla plaanita, siis Tartu Maratoni üritused on hea võimalus end paar korda aastas proovile panna. Ja seda koos teiste sportlastega, kellest paljud on tulnud samuti pigem distantsi läbima ja ennast ületama, mitte otseselt koha pärast võistlema. Seni on oktoobri alguses ilm alati väga mõnus ja päikseline olnud ning see teeb jooksu väga meeldivaks,“ lausub ta. Tänavu läheb Oliver taas maratonirajale ning on võtnud sihiks eelmise aasta tulemuse (4.28) ületamise. „Muidugi tahan jooksmist nautida, nii palju kui see maratonidistantsi viiimasel 15 kilomeetril võimalik on,“ lisab ta.

SF-b2a6d6445db2295399c00b15d66d4e7c
Oliver Kiho. Foto: erakogu

Osaleda saab ka virtuaalselt

Kes Tartusse kohale tulla ei saa, sel on võimalik siiski Linnamaratoni üritusest osa saada, sest nii 42, 21 kui ka 10 km distantsil saab osaleda virtuaalselt.  Lisaks võib uudisena proovida virtuaalmaratoni kombot. See tähendab, et 42 km saab läbida virtuaaljooksu perioodil osade kaupa, kusjuures iga osa minimaalne pikkus peab olema vähemalt 4,2 km. Esimene võimalus virtuaaljooksule startida on juba 24. septembril ning viimane päev selleks on 10. oktoober. Lähemalt saab virtuaaljooksul osalemise kohta lugeda siit.

Täpsem info ja registreerimine Linnamaratoni tavadistantsidele siin.

NB! Seoses kehtivate piirangutega saavad tänavu Linnamaratonil koha peal osaleda vaid oma nakkusohutust tõendavad isikud. Tõendamiseks sobivad ürituse päeval kehtivad vaktsineerimiskuuri läbimise, COVID-19 läbipõdemise või negatiivse testitulemuse tõendid (viimasel juhul kuni 48 tundi varem tehtud antigeeni kiirtest või kuni 72 tundi varem tehtud PCR-test). Covid tervisetõendi kohta saab lähemalt lugeda siit.

Tekst: Merilin Piirsalu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Tõnis ja Henry Sildaru kutsuvad osalema Sportland Kõrvemaa Rattamaratonil!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus