Kui laps unistab tennisereketist… | Sportland Magazine

Jaga „Kui laps unistab tennisereketist…“

Kui laps unistab tennisereketist…

Oled mõelnud lapse tennisetrenni saata või unistab ta ise, et saab järgmiseks Anett Kontaveidiks, aga pole päris kindel, millal on õige aeg alustada? Kuidas üldse sünnivad tipptennisistid? Tere Tennisekeskuse eratreener Taavi Himmist teab vastuseid.

Miks võiks laps just tennisetrenni proovida?

Tennis on lapsele väga hea spordiala, sest see arendab nii vaimselt kui ka füüsiliselt. Tennis õpetab iseseisvust ja pingelises olukorras hakkama saamist, arendab koordinatsiooni ja teeb selgeks liikumise alused, tänu millele saab tegeleda teistegi spordialade või -mängudega. Kui laps õpib palli tajuma nii maast, õhust kui ka põrkest, areneb tal ükskõik milliseks pallimänguks vajalik motoorika.

Kui vana lapse võiks tennisetrenni tuua?

Kõige nooremad, kellega tegelenud olen, on olnud 3–4-aastased, aga parim vanus tenniseõppega alustamiseks on 5–6, sest siis on laps võimeline rohkem keskenduma ja saab aru trennis tehtavatest tehnilistest ülesannetest.

Taavi õpilastega tenniselaagris Saaremaal

Milliseid väljundeid selleks on? Rühmatrennid, eratrennid jne?

Tennisetreeninguid korraldatakse nii rühma- kui ka eratreeningutena. Rühmatreeningud on mängulisemad, seal läheb põhiline rõhk taktikaliste ülesannete harjutamisele ja täitmisele. Samuti on grupitrennides hea parandada löökide stabiilsust sooritusi korrates. Grupitreeningud on kõige tõhusamad, kui rühma suurus ei ületa kuni 10-aastastel lastel üle kuue õpilase väljakul ja vanematel kui 10-aastastel üle nelja õpilase väljakul.
Eratreeningud on loomulikult individuaalsema lähenemisega: treener võtab ette õpilase nõrkused, arvestades tema võimeid, ja tegeleb nende parandamisega konkreetsele õpilasele mõeldud treeningkava alusel. Treeningute põhirõhk läheb löökide ja liikumise tehnika arendamisele ja mängumustrite loomisele, võttes arvesse mängija tüüpi. Eratreeningul tegeleb treener korraga ühe-kahe õpilasega.

Kuidas kasvatatakse tipptennisiste ja kuidas tunnevad treenerid ära tõelise talendi?

Minu arvates peaks lapsel ja tulevasel tipptennisistil olema looduse poolt antud head eeldused: atleetlikkus, väga hea liikumine, hea silma-käe koordinatsioon, tahe treenida, pingetaluvus, julgus riskida ja hea tennisemängu vaist. Tõeline talent ei ole mitte ainult andekas, vaid edu tagab eelnimetatu kooslus ja meeletu sisemine motiveeritus saada parimaks.

Mis vanusest alates tippe kasvatama hakatakse?

Peale aastatepikkust treenimist peaks saama selgeks, mida noormängija endast kujutab, millised on tema võimed, tahe ja võimalused edasi liikuda. Väga andekad mängijad tunneb ära juba noores eas ja esimesel võimalusel tulekski võtta suund professionaalse tennise poole, eeldusel, et see on nii noormängija, lapsevanema kui ka treeneri koostöös võetud siht.

Mida nende puhul trennides teisiti tehakse?

Kõigil on pisut erinev tee tippu, kuid ühised nimetajad on siiski samad: töökus, sihikindlus, motiveeritus ja võime endast iga päev maksimum anda. Tipptennisistide treeningud on intensiivsemad ja rohkem keskendutakse eesmärkidele, kuid põhiline – tahe treenida ja paremaks saada – peab tulema mängija enda seest. Treeningud ei koosne ainult tenniseelementidest, lisandub veel töö vaimse ja füüsilise vormi pideva arendamisega.

Millised on põhilisemad takistused, mis tippude kasvatamise teele jäävad?

Põhiliselt võib noore mängija teekonna tippu katkestada motivatsiooni ja eneseusu kadumine, mistõttu hakkab ta noores ja tundlikus eas valesid valikuid tegema. Oluline osa on ka mängija rahalistel võimalustel. Lisaks peab olema õnne ja tarkust, et ennetada vigastusi, mis võivad osutuda määravaks.

Väike tennisesõber Andri Suuder koos Taaviga
Väike tennisesõber Andri Suuder koos Taaviga

Miks on Eestist tulnud seni ainult kaks naist, kes on tipu lähedal?

Ma usun, et kui võtame arvesse varem mainitut ja tippmängijate osakaalu väikese Eesti rahvaarvus, on Eestil ette näidata suurepärane tulemus!

Kuidas lapsest võiks saada tipptennisist?

Tipptennisistiks saamiseks tuleb läbida pikk teekond, mis nõuab lapsevanemalt eelkõige mõistmist, vaimse ja materiaalse toetuse pakkumist ja enda aja panustamist. Lapse poolt peab tulema tahe ja suur armastus mängu vastu!

Kas oskad öelda, mida praeguse aja tipud on teinud selleks, et olla nii head?

Kindlasti on tehtud palju rutiinset ja distsiplineeritud igapäevast tööd. Ohverdatud on nii haridust kui ka isiklikku elu. Tänased tipud on tennisele pikka aega täielikult pühendanud, aga panustanud ka aega ja ressurssi, et leida parimaid treenereid ja toetavaid sponsoreid.

Tekst: Keilit Aedma

Fotod: Head / erakogu

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Saskia Alusalu, koondiseta tippsportlane

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus