Väliseestlased, kelle süda tuksub sini-must-valge rütmis | Sportland Magazine

Jaga „Väliseestlased, kelle süda tuksub sini-must-valge rütmis“

Väliseestlased, kelle süda tuksub sini-must-valge rütmis

“Lihtsalt Juku, kui sa seda lugu kirjutad, siis kutsu mind seal kindlasti Jukuks,” lausub Torontost pärit Joshua Gold puhtas eesti keeles. “Joshua kõlab Eestis olles lihtsalt väga naljakalt.” Nimelt on Juku ja tema kaks nooremat õde Vanessa ja Aleksa väliseestlastest noored ujujad, kes võistlevad eelmisest suvest Eesti lipu all. Sinu-must-valge lipu all aga just selle pärast, et nad seda kogu südamest soovisid.

Kohtun rõõmsameelsete ujujatega juunis Eesti meistrivõistlustel, kus nad igapäevaselt Eestis treenivate sportlastega rinda pistsid. Vestluse ajal jalutavad Kalev SPA-s meist mööda nii mõnedki Soome turistidest vanapaarid. “Mis värk sellega on, et hommikumantlites saunanautlejad võistluste ajal siin sportlaste vahel kõnnivad?” naerab 19-aastane Juku, kes tegi tänavu Eesti meistrivõistluste debüüdi. “Kanadas asjad päris nii ei käi, seal on suured tribüünid ja palju pealtvaatajaid,” sõnab Juku ja lisab, et teda paneb imestama ka see, et Eesti ujulad on nõnda väikesed.

Aleksa võitis Eesti meistrivõistlustel 11 kuldmedalit
Aleksa võitis Eesti meistrivõistlustel 11 kuldmedalit
Foto: Erakogu

Tagasihoidlikud eestlased

Keele sai Juku suhu tänu oma emale ja vanavanematele, kes omal ajal Eestist Kanadasse elama suundusid. Just ema oli see, kes poisile ja ta õdedele õhtuti eestikeelseid muinasjutte ette luges, nii ka esimesed sõnad selgeks said. “Kanadas suhtleme oma õdedega ikka eesti keeles, sest siis ei saa meist keegi aru,” sõnab Juku. “Eestis läheb meil aga keeruliseks, sest inglise keelt räägivad siin peaaegu kõik,” muheleb ta.

Kõige enam paneb Jukut imestama aga eestlaste tagasihoidlikkus. “Ujumise Eesti meistrivõistluste ajal on suur ime, kui mõni kõvema häälega kaasa elab,” imestab noormees. “Kõik on omaette ja plaksutavad vaikselt, aga mina olen harjunud ikka sellega, et igal ujumisklubil on omad loosungid, mida siis ergutamiseks hõisatakse ja kui omad võistlevad, siis minnakse lausa pöördesse.”

Aleksa jäi oma saavutustega väga rahule
Aleksa jäi oma saavutustega väga rahule
Foto: Erakogu

Tihe side Eestiga

Juku noorema õe Aleksa sõnul lummab teda Eesti juures siinne keskkond ja rohelus, mis on tema jaoks midagi erilist. “Torontos pean ujulasse minekuks ikka pika teekonna ette võtma,” lausub 16-aastane Aleksa. “Siin on kõik aga käe-jala juures. Lisaks on siin ka palju rohelust, mida Kanada suurlinnades naljalt ei kohta.”

Särasilmne neiu sõnab, et suurem osa tema sugulastest elab just Eestis ja tänu sellele on säilinud ka tihe side. Näiteks veedavad Aleksa ja 18-aastane Vanessa terve juulikuu Tallinnas ning töötavad Raekoja platsil asuvas onu restoranis. Küsimuse peale, miks siis Juku suvel tööd ei tee, vastas poiss naerdes: “Ei ma ei ole laisk, olen ise ka mõni suvi seal ikka tööl käinud, aga sellel suvel plaanin osa võtta suveülikoolidest.”

Tublid saavutused

Ujumise Eesti meistrivõistlustel säras ujumisperest kõige eredamalt debütant Aleksa. Pesamuna võitis täiskasvanute arvestuses neli ja juunioride arvestuses seitse kuldmedalit. Lisaks püstitas ta ka 400 meetri vabaujumises Eesti juunioride rekordi. Vanessa parimaks tulemuseks jäi 50 meetri liblikujumise 18. koht ning Juku tõusis 200 meetri liblikujumises poodiumi kolmandale astmele.

Perekond Gold on ehe näide sellest, et eestimeelne saab olla ka tuhandete kilomeetrite kaugusel. “Ma ei oska öelda, miks, aga ma olen lapsepõlvest saati tahtnud Eestit esindada. Olen sündinud Kanadas ja minu kõik sõbrad on kanadalased, kuid sellele vaatamata olen ma alati tundnud tugevat sidet Eestiga,” lausub Juku. “Eesti on minu jaoks üks väike ja kallis riik.”

Tekst Laura Kalam

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Tippsurfar soovitab Eesti surfirandu

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus