Mille järgi endale sobiv talvejope valida? | Sportland Magazine

Jaga „Mille järgi endale sobiv talvejope valida?“

Mille järgi endale sobiv talvejope valida?

Külmade saabudes muutub üheks olulisemaks riideesemeks soe ja mõnus talvejope. Selleks, et jope kaitseks vihma, lume, tuule ja külma eest, peab see aga olema rohkem kui tükk kangast. Seetõttu kasutatakse talveriietel spetsiaalseid tehnoloogiaid, mis hoiavad kandjat soojas ning kaitsevad tuule ja niiskuse eest.

TalvejopedEnne jope valimist tuleb kõigepealt läbi mõelda, millistes tingimustes seda kasutama hakkad. Kas veedad olenemata ilmast väljas pikki tunde? Kas eelistad liikuda tempokamalt või pigem rahulikult jalutamas käia? Kas vajad kergemat jopet peamiselt auto ja kontori vahel liikumiseks ning lühemateks õueskäikudeks või armastad iga ilmaga käia matkaradadel ja looduses? Kui oled väga aktiivse elustiiliga, võib sul vaja minna isegi mitut eri tingimustesse sobivat jopet. Näiteks üks igapäevasemateks linnakäikudeks ja teine igasugustes talvistes oludes looduses liikumiseks. Aga igal juhul võid kindel olla, et kvaliteetne talvejope on kasulik investeering, mis teenib pikki aastaid.

Riietus peab olema mõnusalt soe

Esimene asi talveriiete puhul on muidugi see, et see peab olema soe. Mõned tootjad märgivad oma jopedele ja mantlitele soovitusliku temperatuurivahemiku, näiteks kuni -20°C, kuni -15°C vms. Temperatuurinumber aitab mõista, millistes tingimustes jope kasutajat veel soojendab ning sellest saab valikut tehes lähtuda.

Kui rääkida sellest, kuidas jope soojahoidvaks saab, siis riietele annavad soojust tavalisest paksemad madala-tihedusega lisakihid, mis on valmistatud kas naturaalsetest materjalidest (suled, vill) või sünteetilistest analoogidest. Naturaalne materjal on kõige soojem, aga sünteetiline talub niiskust paremini.

Talvejoped

Näiteks nii The North Face kui Helly Hansen kasutavad talveriiete valmistamisel sünteetiliseks soojustusmaterjaliks Primalofti®. See on kerge, pehme ja kompaktne materjal, mis kogub keha tekitatud sooja õhku nn õhutaskutesse ja see hoiabki kandjat soojas. Lisaks on PrimaLoft® disainitud nii, et säilitab ka märjaks saades suurema osa soojendavatest omadustest ning kuivab kiiresti. Seevastu näiteks suled muutuvad märjana raskeks, kleepuvad kokku ja kaotavad võime siduda keha poolt soojendatud õhku, nende kuivatamine on ka väga aeganõudev. Samas pakub kõrgekvaliteetsest sulest soojustus siiski kõige enam soojust ning õigetes ilmastikutingimustes, kuivas ja külmas, pole talle võrdset.

Seega, kui veel mõni aeg tagasi tähendas väga soe jope ühtlasi paksu ja rasket kehakatet, siis moodsad tehnoloogiad liiguvad järjest rohkem selle poole, et soe jope võib olla samal ajal kerge ja õhuke.

Hea riietus peab kinni vihma ja lume

Kuna külmal ajal võib taevast sadada nii vihma, lund kui ka lörtsi, siis peab korralik kehakate pakkuma kaitset igasuguste sademete eest. Selle tagab kangas, mis on kas vetthülgiv või vettpidav. Vetthülgivast kangast jope või mantel hoiab sind kuivana kergemate sademete käes, aga veekindel riietus ei lase läbi vett ka siis, kui sadu on tugev või kui pead pikemalt lörtsis või lumesajus viibima.

TalvejopedVee hülgivuse (durable water repellent) tagamiseks töödeldakse kangast väljastpoolt. Veekindluse ja hingavuse annab aga kangale lamineeritud poorne membraan. Poorsus saavutatakse erinevate tehnoloogiate abil, mehaanilise venitamise või keemilise töötlemise tulemusel. Näiteks The North Face´il on ainulaadne patenteeritud tehnoloogia Futurelight™, mis annab kangale nii veekindluse kui hingavuse. Tänu Futurelight membraanile on kangas varustatud veekindla tõkkega, milles on imepisikesed augukesed. Õhk pääseb nendest välja, aga väljastpoolt niiskus sisse ei jõua.

Helly Hansen aga kasutab eranditult kõikides veekindlates riietes enda välja töötatud tehnoloogiat HellyTech®, mis koosneb vetthülgivaks töödeldud välisest kangast, veekindlast ja hingavast membraanist ning väga hingavast sisekangast või voodrist.

Kui veekindel üks kangas on?

Kanga veekindlust mõõdetakse millimeetrites ning see on tavaliselt märgitud toote etiketile. Näiteks leiad paljudelt toodetelt märked 2 000 mm – 30 000 mm (või 2K-30K), mis kirjeldavadki veekindluse taset. Laias laastus võib öelda, et 5 000 mm veekindlusega jope on linnas igapäevaseks kasutuseks kindlasti piisav, kui just ei viibita pidevalt tundide kaupa vihma käes. Kui on ette näha, et jope läheb kasutusse matkamiseks ja pikemateks jalutusringideks, siis võiks valida selle veekindlusega 10 000 -15 000 mm. Kõige ekstreemsemateks oludeks leidub kehakatteid aga ka märgatavalt suurema veekindlusega.

Väike spikker veekindluse näitajate tähenduse mõistmiseks:

0 mitte üldse veekindel;
1-1K vihma hülgiv, kuid mitte vihmakindel;
1K-5K vihmakindel, kuid mitte surve all;
5K-20K – üldiselt veekindel, välja arvatud juhul, kui avaldatakse märgatavalt survet;
20K-40K – garanteeritud veekindlus ka pikaajalisel survel ja pinnapealsel sukeldumisel.

Talvejoped

Helly Hansen aga ei too eraldi välja konkreetse toote veekindluse taset numbrites, vaid jagab need kolme kategooriasse. Esiteks HellyTech Protection, mis garanteerib väga hea veekindluse ja hingavuse linnatingimustesse või vabaaja kategooria toodetele. Teiseks on Helly Tech Performance, mida kasutatakse keerulisemate olude jaoks loodud toodetel, millel on vaja rohkem hingavust ja veekindlust. Näiteks purjetamine ja suusatamine, aga ka lastetoodetel on enamasti kasutatud Performance taseme veekindlust. Kolmandaks on Helly Tech Professional märgisega tooted, millel on tipptasemel veekindlus ja hingavus ning need on mõeldud profikasutajatele, nagu näiteks ookeanipurjetajad, mägironijad, skitouring´uga tegelejad.

Kvaliteetne materjal laseb kehal hingata

Lisaks soojusele ja niiskuskindlusele peaks talvejope olema hingav, et sellega poleks palav ning kandja ei hakkaks liigselt higistama. Vastasel juhul muutub keha niiskeks ega suuda sooja säilitada. Mida rohkem liigud, seda parem peaks olema jope hingavus. Toodete etikettidel on hingavus tähistatud enamjaolt märgiga g/m²/24h. Mida suurem number on (alates 6 000), seda paremini kangas õhku läbi laseb.

Loe etiketti ja küsi nõu

Kokkuvõttes võib öelda, et õiget toodet aitavad ära tunda märgistused etiketil ning eri brändide puhul on need erinevad. Helly Hanseni toodete vee- ja tuulekindlust märgib HellyTech®.

The North Face´i toodetel on aga näiteks kasutusel tehnoloogiad Gore-Tex®, Futurelight™ ja DryVent™. Gore-Tex® ja Futurelight™ on veekindlad, tuulekindlad ning hingava membraaniga tehnoloogiad mida sageli kasutatakse kangastes, et pakkuda kaitset äärmuslike ilmaolude eest. DryVent™ on veekindel ja hingav tehnoloogia, mis on mõeldud rõivastele, mis peavad vastu pidama juba kõige karmimatele ilmaoludele.

TalvejopedSoojapidavuse puhul kasutab The North Face märgistusi Polartec, Thermoball ja Primaloft. Nike aga kasutab sooja märkimiseks nimetusi Therma-Fit ja Hyperwarm, adidas climawarm ja climaheat, Salomon AdvancedSkin Warm, Helly Hansen LifaLoft, Lifa Merino, PrimaLoft ja Polartec.

Ilmastikukaitset ja hingavust märgivad Nike puhul Storm-Fit, Nike Shield; adidasel climaproof ja climastorm; Helly Hansenil HellyTech ja Helox; The North Face’il FutureLight ja DryVent; Salomonil GoreTex, AdvancedSkin Shiled ja Pertex Shield.

Alati võib nõu küsimiseks pöörduda ka klienditeenindajate poole, kes hea meelega aitavad leida sulle just selle õige jope.

Suure valiku talvejopesid ja -mantleid leiad Sportlandi e-poest ja kauplustest.

Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Martin Kosseson

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Sportland Kurna – suurepärane kaubavalik, äge atmosfäär ja parim teenindus

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus