TV10 olümpiastarti - võitjate kasvulava! | Sportland Magazine

Jaga „TV10 olümpiastarti – võitjate kasvulava!“

TV10 olümpiastarti – võitjate kasvulava!

Tänavu sai Eesti pikima ajalooga võistlussari juba 44-aastaseks. Kes ei oleks ise osalenud TV10 olümpiastardi saates, vaadanud seda telerist või elanud kaasa oma lähedastele?

Ilmselt on neid inimesi vähe. Ja iga aastaga üha vähem, sest vähemalt pealtnäha tundub, et nii kaua kui on eestlasi, kestab ka TV10 olümpiastardi võistlussari! Paljud tänavu sarjas osalevad noored saavad konkureerida nii oma vanemate kui ka vanavanemate varasemate tulemustega. Juba ainuüksi see on väärtus, millega ei saa uhkeldada ükski teine Eesti võistlussari.

„Enam pole küsimustki, kas ja mille jaoks on seda sarja vaja. Sarjal on nii pikad traditsioonid ja lastele see meeldib. See annab võimaluse tutvuda olümpiameluga ja eesmärk ongi see, et noor oleks olümpiafänn. Praegustest tippkergejõustiklastest on sisuliselt kõik sarjas kaasa teinud,” avaldas saatejuht ja üks sarja eestvedajaid Anu Säärits.

Paljudele seostubki see sari just viimase nimega. Juba 20 aastat sarja vedanud ning tuhandeid noori intervjueerinud Säärits vaid muigab, kui kuuleb, et tema esimesest TV10 olümpiastardi saatejuhtimisest on möödas juba 20 aastat. „Õudne lugu! Nii palju aega möödas,” pahvatas ta naerma ja lisas: „Mäletan esimest saatejuhtimist üsna selgelt. See oli toonasel Pärnu staadionil üks viimaseid võistluseid, ilm oli päris kohutav! Anu Vares heitis seal väga korraliku tulemuse ja Berendseni tüdrukud juba võistlesid. Ja-jaa, meenub! Mäletan, et meil olid tehnikaga probleemid, intervjuusid ei saanud korralikult teha. Üritasime mis me üritasime Kaljuveeriga, aga paljusid lindistusi me eetrisse ei saanudki.”

Muide, ka Säärits ise on TV10 olümpiastardis võistelnud. Ja mitte üksnes võistelnud, vaid üsna edukalt seda teinud. „Olen seal isegi palliviske võitnud. Aga see polnudki kõige olulisem. Tänu sellele sarjale käisin esimest korda elus Tallinnas,” muigas Tartust pärit saatejuht. Aastakümnete jooksul on Säärits intervjueerinud küll tuhandeid noori, kuid suuri erinevusi ta toonaste ja praeguste noorte vahel siiski ei näe. „Noored on ikka noored. Ajaga on üksnes riietus muutunud. Lapsed on ikka lapsed, kes avatumad, kes kinnisemad. Üks, mida ma olen täheldanud, on aga see, et spordilapsed on alati viisakad,” mõtiskles Säärits.

Ilmselt ongi 1971. aastast Eesti Televisiooni sporditoimetuse ja Eesti Kergejõustikuliidu koostöös toimuva kergejõustikusarja üks olulisi väärtusi see, et sarja kantakse televisioonis üle. Ja milline noor ei tahaks televisioonis intervjuud anda? Või kas või telesse sattuda? Isegi siis, kui seda õnnestub vaid vilksamisi teha.

Olümpiavõitja Gerd Kanter on varasemalt meenutanud, et kõige eredamalt ongi tal meeles just telepurki pääsemine. „Ega mul osaluskordi palju polegi olnud, paar korda maakondlikus voorus. Aga eredaim mälestus on sellega seotud, et õnnestus ETV ekraanile pääseda. Mäletan, et Marko Kaljuveer tegi teiste osavõtjatega intervjuud ja õnnestus ennast ka sinna kõrgushüppematile sättida. Õnneks küsis ta siis minu käest ka paar küsimust,“ meenutas Gerd Kanter ERRile antud intervjuus.

„Praegustest tippkergejõustiklastest on sisuliselt kõik sarjas kaasa teinud.“

 

Kettaheitjast olümpiavõitja sõnul ongi oluline see, et sarjas saab katsetada erinevaid alasid ning seeläbi leida enda jaoks lemmik. „Paljudele ongi see koht, kus leida see õige ala,” lisas Kanter. Sarjas mitmeid rekordeid püstitanud Grete Šadeiko hinnangul on see noortele üks paremaid viise alustada suuremate kergejõustikuvõistlustega. Tihtipeale on see esimeseks suuremaks võistluseks, kus noored kogemusi omandavad.

„Sain sellest sarjast esimesed kaotusvalud ja võidurõõmud. Oli ilus aeg!” meenutas Grete Šadeiko ja lisas: „Sarja etappidel on alati väga tore, sest kohal on ka maskott ja mõni tuntud Eesti sportlane, kes alasid ette näitab. Kindlasti motiveerivad noori ka väga head auhinnad. Pärast seda, kui viimasel aastal TV10 olümpiastardi finaalvõistluse võitsin ja jalgratta ning igasuguseid muid häid auhindu sain, tundus B-klassi meistrivõistluste võidu järel saadud medal suur pettumus ja tahtsin veel TV10 sarjas võistelda.”

Tema õde Grit lisas: „See oli minu jaoks alati üks oodatumaid võistluseid! Ma arvan, et see on väga oluline platvorm, kus kõik võib alguse saada. Ka see on kindlasti pluss, et sarjaga rõhutakse mitmekülgsusele, mis on selles vanuses oluline. Pluss on kindlasti ka see, et alati tuuakse etapile keegi tippsportlane nõu andma ja motiveerima lapsi.”

Alade valik on võrdlemisi lai – proovile saab end panna nii palliviskes, kaugushüppes, pikamaajooksus, sprindis, tõkkejooksus ja teistel kergejõustiku tugialadel. „Klassikalised spordialad. Need on ajast aega samaks jäänud. Just see teeb ka võrdlusmomendi vanemate põlvkondadega nii lihtsaks,” kinnitas Säärits. Selle viimase parimaks tõestuseks ongi just perekond Šadeikod, kes on TV10 olümpiastardis pidevalt pildil olnud.

Perekonna üheks esimeseks esindajaks sarjas oli vanaema Aili-Mägi Jäärats, Deivi Jäärats (nüüd Šadeiko), kelle tulemusi hakkas jahtima tütar Grit, seejärel noorem tütar Grete ning nüüd juba kõige noorem tütar Jade. Õdede ja ema vahelist konkurentsi oli aga põnev jälgida ilmselt kõikidel, kes sarja vastu huvi tundsid.

„Kuna mu treener oli tollal Leonhard Soom, siis tema ikka tahtis utsitada, et ema ja vanaema tulemused on need olnud ja neile tuleb ära teha. Samamoodi sai Grete endale 3 tulemust ette, millest tuli parem olla. Kui ma õigesti mäletan, siis sprindi ja tõkkejooksude parimad tulemused on minu käes ja kaugushüppe ja mitmevõistluse omad Grete käes,” meenutas Grit Šadeiko.

Noorem õde Grete lisas: „Loomulikult võrdlesime tulemusi alati Griti ja emaga. Nüüd, kui noorem õde Jade samuti TV10s võistlustules, võrdleb tema omakorda oma tulemusi meie omadega. Griti tulemustega võrdlesingi ennast kõige enam, sest meie tulemused olid üsna samast klassist. Lõpuks jäin ikkagi mina meist kõigist mitmevõistluses peale!”

Ka teised TV10 olümpiastardis osalenud sportlased väärtustavad eriti just võistlussarjast saadud kogemusi, häid sõpru ning ahvatlevat auhinnalauda. Kes on lahkunud sealt uute spordiriietega, kes rulluiskude või jalgrattaga. Üks mis kindel – vähem või rohkem helged mälestused on sarjast ilmselt kõikidel osalenutel.

[alert color=”grey” icon=””]Mis on TV10 olümpiastarti?

TV 10 olümpiastarti on kaheastmeline võistlussari, mis katab ära terve Eesti: eelvõistlused maakondades ja viis üle-eestilist võistlust (ühel hooajal) – neli üksikalade etappi ning üks mitmevõistluse finaaletapp. Võisteldakse võistkondlikus ja individuaalarvestuses.

Võistlused toimuvad kahes vanuseklassis: vanem grupp – 13–14-aastased poisid ja tüdrukud ning noorem grupp – 12-aastased ning nooremad poisid ja tüdrukud. Võistkondlikus arvestuses võistlevad koolide koondvõistkonnad.[/alert]

[alert color=”violet” icon=””]Kes on tuntud sportlastest sarjas kaasa teinud?

Võistlussarjast on jõudnud kergejõustiklastest olümpiale: Gerd Kanter, Rasmus Mägi, Mikk Pahapill, Aleksander Tammert, Andrus Värnik, Andres Raja, Ksenija Balta, Kaire Leibak, Marek Niit, Grit Šadeiko, Kaie Kand, Moonika Aava, Tarmo Jallai, Taavi Peetre, Marko Aleksejev, Kristjan Rahnu, Lauri Leis, Marko Turban, Anu Kaljurand, Eha Rünne, Valter Külvet, Andrei Nazarov.

Sarjas on osalenud ka teiste spordialade tipptegijaid: suusataja Aivar Rehemaa, suusahüppaja Kaarel Nurmsalu, laskesuusataja Eveli Saue, suusasprinter Timo Simonlatser, võrkpallurid Keith Pupart, Anu Ennok ja Mari-Liis Graumann, korvpallurid Kerttu Jallai, Timo Eichfuss, Siim-Sander Vene ja jalgpallurid Hendrik Ojamaa,Gert Kams, Henri Anier, ujuja Martin Liivamängi, käsipallur Mikk Pinnonen jpt.

“Kõik nad on omavahel jõudu proovinud ja sarjas madistanud,” muigas saatejuht Anu Säärits.[/alert]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Mobiilne Sportlandi kliendikaart on reaalsus!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus